Tavşan ve Kaplumbağa

Kas18
Tavşan ve Kaplumbağa Tavşan kaplumbağa hikayesini hepimiz biliriz, dur kalk yapan tavşan ve standart, stabil hızda devam eden kaplumbağa. Bu hikayeye atıfta bulunan bir sözü vardır Taiichi Ohno’nun;Taiichi Ohno — Tavşan KaplumbağaYavaş fakat, sabit ve kararlı giden kaplumbağa, önden hızlıca koşup sonradan ara sıra kestirmek için duran tavşana göre çok daha az israfa neden olur ve daha çok tercih edilir. Toyota Üretim Sistemi sadece tüm operatörler kaplumbağa olduğunda gerçekleştirilebilir.Taiichi OhnoPeki tavşan örneğindeki gibi dur kalkDaha Fazla..

Gauss ve Ben

Haz24
Gauss ve Ben Türkiye’de bir bayram sabahı, bayramlaştıktan sonra dede torununa harçlık uzatır, çocuğun daha önce görmediği değişik bir paradır bu, üzerinde okuyamadığı yazılar, değişik şekiller vardır. Bakkalda, marketlerde veya herhangi bir oyuncakçıda kullanılabilecek bir paraya benzemiyordur. “Hatıra olarak veriyorum” der dedesi herhalde anlar, 10–11 yaşlarındaki torununun şaşkınlığını. “Sakla bunu, harcama” diye ekler.“Normal Dağılım” istatistiğin temellerinden biri. Altı Sigma eğitimlerinde de en çok üzerinde durduğumuz dağılım. Olasılık hesaplamaları, yeterlilik analizi, ölçüm sistemi analizleri gibi konularınDaha Fazla..

Süreç Yönetimi ve Covid-19

May28
Süreç Yönetimi ve Covid-19 Süreç; olguların ya da olayların belli bir taslağa uygun ve belli bir sonuca varacak biçimde düzenlenmesi ve art arda sıralanması. Bir şeyin yapılış, üretiliş biçimini oluşturan sürekli işlemler, eylemler dizisi olarak da tanımlanır.Türk Dil Kurumu (TDK) ise Süreci; aralarında birlik olan veya belli bir düzen veya zaman içinde tekrarlanan, ilerleyen, gelişen olay ve hareketler dizisi, vetire ve proses olarak tanımlamıştır.Süreç hakkında çok farklı tanımlar olmasına rağmen kısaca; istenilen sonuca varmak için adımların/eylemlerin belirlenmesi olarakDaha Fazla..

Putlarınızı Yıkın! Problem Çözmeye Çalışıyoruz

May21
Putlarınızı Yıkın! Problem Çözmeye Çalışıyoruz Tabiatı anlamamızda tümevarım metodunu kullanmamız gerektiğini savunan, bilimsel deneycilik düşüncesinin öncüsü İngiliz filozof Francis Bacon’ın Zihnin Putları’ndan bahsedeceğiz.Bacon doğayı yorumlayarak açıklamaktan çok, ona ilişkin acele kestirimlerde bulunmamıza yol açan yanlış kanı ve önyargılara dayalı düşünceleri “zihnin putları” (idols of the mind) diye adlandırır. Gerçeği görmemize engel olan putları 4 kategoriye ayırmıştır.· Soy Putları,· Mağara Putları,· Çarşı Putları,· Tiyatro Putları.Soy putları (benmerkezcilik), insanın kendisini her şeyin ölçüsü almasıyla kendisini dışarıya kapatmasıdır. Dünyanın merkezinde olduğumuza inanırız veDaha Fazla..

Tekerrur

May09
Tekerrür Bir Amerikalı, bir Çinli ve bir Türk… diye başlasam fıkraya girer gibi oluyorum ancak konumuz fıkra değil.Herbert William Heinrich hikayemizdeki Amerikalı, özellikle İşçi Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili öncü çalışmalar yapmış, “Heinrich Piramidi” ile de günümüzde bilinen birisi.1931 yılında yazdığı kitabında, ‘Industrial Accident Prevention, A Scientific Approach’, iş yerlerindeki kazaların gerçekleşmeleri ile ilgili Heinrich Piramidi olarak bildiğimiz oranları ortaya koyuyor. Buna göre; her 1 adet ölümcül veya kalıcı hasar bırakan kaza için aynı işDaha Fazla..

Leave a Comment

Your email address will not be published.