TPM Sütunları ve Otonom Bakım

Haz12
TPM Sütunları ve Otonom Bakım TPM, bakım için en bilinen ve en iyi metodolojidir. Ancak oldum olası TPM’in bazı sütunlarını (stratejilerini) anlamakta güçlük çekmişimdir.Mesela odaklanmış iyileştirme (ki aslında yalındaki sürekli iyileştirme veya kaizen) bir sütun mu olmalıdır, yoksa TPM evinin temelinde mi yer almalıdır? Otonom bakım ve planlı bakımda sürekli iyileştirme yapılmayacak mıdır?Tereddütle baktığım bir başka sütun kalite bakımdır. Kalite tabii ki üretim için çok önemli bir hedeftir, ancak bakımın bir parçası mıdır? TPM’deki kalite bakımınDaha Fazla..

Bilgisayarlar, mühendisleri de yerinden edebilir mi?

Haz12
Bilgisayarlar, mühendisleri de yerinden edebilir mi? Kas gücü ile yapılan işlerin insanlar yerine gün geçtikçe daha çok oranda robotlar tarafından yapıldığına bir çoğumuz şahit oluyoruz. Ergitilmiş 1600°C bir metali kalıba dökmekten, talaşlı imalatta tezgahlar arası parça transferine, depodan üretim alanına parça taşımaktan bitmiş bir ürünün kalite kontrolüne kadar birçok operasyonda çalışan robotlar ve makineler mevcut. Bahsettiğim bu operasyonlar bilgisayarcı diliyle daha kolay programlanabilir, algoritmaları oluşturulabilir operasyonlar. Tabii ki bu makinelerin genel işleyiş içinde merkezi birDaha Fazla..

Tavşan ve Kaplumbağa

Kas18
Tavşan ve Kaplumbağa Tavşan kaplumbağa hikayesini hepimiz biliriz, dur kalk yapan tavşan ve standart, stabil hızda devam eden kaplumbağa. Bu hikayeye atıfta bulunan bir sözü vardır Taiichi Ohno’nun;Taiichi Ohno — Tavşan KaplumbağaYavaş fakat, sabit ve kararlı giden kaplumbağa, önden hızlıca koşup sonradan ara sıra kestirmek için duran tavşana göre çok daha az israfa neden olur ve daha çok tercih edilir. Toyota Üretim Sistemi sadece tüm operatörler kaplumbağa olduğunda gerçekleştirilebilir.Taiichi OhnoPeki tavşan örneğindeki gibi dur kalkDaha Fazla..

Gauss ve Ben

Haz24
Gauss ve Ben Türkiye’de bir bayram sabahı, bayramlaştıktan sonra dede torununa harçlık uzatır, çocuğun daha önce görmediği değişik bir paradır bu, üzerinde okuyamadığı yazılar, değişik şekiller vardır. Bakkalda, marketlerde veya herhangi bir oyuncakçıda kullanılabilecek bir paraya benzemiyordur. “Hatıra olarak veriyorum” der dedesi herhalde anlar, 10–11 yaşlarındaki torununun şaşkınlığını. “Sakla bunu, harcama” diye ekler.“Normal Dağılım” istatistiğin temellerinden biri. Altı Sigma eğitimlerinde de en çok üzerinde durduğumuz dağılım. Olasılık hesaplamaları, yeterlilik analizi, ölçüm sistemi analizleri gibi konularınDaha Fazla..

Süreç Yönetimi ve Covid-19

May28
Süreç Yönetimi ve Covid-19 Süreç; olguların ya da olayların belli bir taslağa uygun ve belli bir sonuca varacak biçimde düzenlenmesi ve art arda sıralanması. Bir şeyin yapılış, üretiliş biçimini oluşturan sürekli işlemler, eylemler dizisi olarak da tanımlanır.Türk Dil Kurumu (TDK) ise Süreci; aralarında birlik olan veya belli bir düzen veya zaman içinde tekrarlanan, ilerleyen, gelişen olay ve hareketler dizisi, vetire ve proses olarak tanımlamıştır.Süreç hakkında çok farklı tanımlar olmasına rağmen kısaca; istenilen sonuca varmak için adımların/eylemlerin belirlenmesi olarakDaha Fazla..

Leave a Comment

Your email address will not be published.